Njeno visočanstvo tašna

Njeno visočanstvo tašna

четвртак, 19. фебруар 2015.

Crveno, volim te crveno

Za crvenu kažu da je boja ljubavi. Crvena odeća i obuća, deluje raskošno i mislim da pristaje svim ženama bez obzira da li su plavuše ili crnke. Crvena boja daje dozu atraktivnosti, seksipila... Najbolje od svega je što crvena trpi sve – dobro stoji i kad ste u crvenom od glave do pete ili kada samo stavite neki detalj, npr. tašnu, u ovoj vatrenoj boji.



Idealno za veče i svečane prilike je da crvenu boju uklopite sa crnom. Ukoliko se odlučite za npr. ovakvu odevnu kombinaciju... 

...mogle bi ste prošetati ovakvu tašnicu :)



 Beloj i sivoj daje dozu vedrine.



 Teget, bela i crvena – mornarski stil, koji opstaje godinama i na modnim pistama i na ulicama.





        
Sve ove tašne su naravno Super tasne ;)

четвртак, 12. фебруар 2015.

Kult tašne

 Kult tašni je zvanično pokrenut u sredinom 20 veka sa dizajnerima kao što su Channel, Dior, Vuitton i Hermes... Oni su ostavili trag u zenskoj modi sa svojim jedinstvenim dizajnerskim torbama. 

Hermes je jedna od najpoznatijih kuća specijalizovanih za luksuzne tašne na svetu. Zaštitni znak ove kuće je specifičan šav koji se radi rukom, takozvani 'saddle stitch' gde se dve niti prepliću.  Najpoznatiji artikli su  Birkin i Kelly tašne.  Oni su imena dobili po Jane Birkin, modnoj ikoni i glumici iz Engleske, i Grace Kelly, glumici koja se udala za princa od Monaka i postala princeza.






Coco Chanel je u Parizu osnovala svoju modnu kuću 1909. Tašne koje ova kuća pravi su vrlo elegantne i damske. Zaštitni znaci Chanel  tašni su štepana koža i srebrni ili zlatni lanci umesto drški, a kopča je uvek u obliku logotipa kompanije, koji se sastoji od dva slova C koja se preklapaju u suprotnim smerovima.






Još jedan svetski poznat brend koji postoji od 1854. je Louis Vuitton. Izrađuje tašne koje su ručno dovršene po najvišim standardima i izrađene od najluksuznijih materijala. Prepoznatljiv znak ovog brenda su inicijali LV  kao i stilizovani cvetovi  koji se ponavljaju po šablonu pa je to najprepoznatljiviji dezen na svetu. 






Prada tašne su prepoznatljive po antikvarnim mesinganim detaljima koji dugo ostaju u originalnom stanju i dolaze isključivo u tri boje - roze, zlatnoj i srebrnoj. Kuća  koja posluje od 1913. i čiji proizvodi su među najprestižnijima na svetu.






Postoji još mnogo modnih kuća koje su poznate po luksuznim artiklima a pogotovo torbama - Fendi, Gucci, Coach... U njihov kvalitet ne treba sumnjati, ali su nažalost, za većinu nas one nedostupne. Najviše zbog vrtoglavih cena koje dostižu. 







Istorija ženske tašne

Jos su praistorijski ljudi koristili životinjsku kožu za izradu raznih stvari. Pa su tako presavijanjem te kože videli da mogu da dobiju neku vrstu torbe u kojoj je moglo da se nosi oruđe ili oružje. Dakle, prvu  praistorijsku tašnu su nosili muškarci, najčešće u lovu


Nešto kasnije, sa pojavom novca, pojavile su se i male kožne torbice i opet su ih nosili muškarci. U doba renesanse žene nisu nosile tašne. Pretpostavlja se da je to zbog širokih haljina koje su žene nosile u to vreme i čije su krajeve morale da pridržavaju kako bi nesmetalno hodale. Srednjevekovni krojači su razvili pravu umetnost šivenja džepova na muškoj garderobi kako bi u njih moglo da stane sve što je potrebno muškarcu, novac, duvan, ali i ono što je potrebno njegovoj ženi. Najpre se na dvorovima pojavljuju ženske torbice, male, raskošno izvezene i ukrašene nakitom, tako da su prvenstveno predstavljale statusni simbol. 
Smatra se da je najstarija ručno izradjena torba napravljena od strane majstora iz 14. veka. Veruje se da je nastala u Mosulu, severnom Iraku.


U XVI veku, u Francuskoj je bilo zabranjeno nošenje torbi zbog straha od onoga što bi u njima moglo biti sakriveno. U  nekim zemljama je postojao običaj da mladoženja svojoj nevesti na dan venčanja poklanja torbicu punu zlatnika na kojoj je su bili likovi njih dvoje.U XVII veku su se nosile torbice ispod suknje, vezane oko pojasa, šivene od tkanine. Obavezni sastojak tih tašnica je bila mirišljava so :)



Potreba za tašnicom se javlja onda kada žene počinju da nose suknje koje ističu njihovu figuru, uzane sa visokim pojasom. Žene su tada nosile tašne  kada su išle u crkvu ili je trebalo da prisustvuju nekoj ceremoniji.  Krajem XVIII i početkom XIX veka, žene počinju same da izlaze u javnost i tada se javlja potreba za stalnim nošenjem tašne, pa se može reći da je ženska tašna simbol ženske emancipacije. Dvadesetih godina prošlog veka počelo se sa pravljenjem tašni namenjenih modernoj ženi pa su tako tašne postale modni detalj.


Tašne se kroz godine transformišu, menjaju. 60-tih godina prošlog veka kada je bio popularan hipi pokret nosile su se velike šarene torbe. Početak 80-tih donosi jednostavnost u odevanju - crna haljina, crne cipele, crna pismo tašna. Zatim se pojavljuju tašne različitih oblika i boja. Koriste se u svim prilikama.


 Danas je tašna praktičan modni detalj bez kog ni jedna žena ne može da zamisli svoj život. Zar ne?! :)